Bol u vratu

09.04.2019.

Bol u vratu

Svatko od nas se barem jednom u životu probudio s ukočenim vratom. Dugotrajno opterećivanje vratnih mišića tijekom sjedenja i spavanja u nepravilnom položaju može izazvati ukočenost vrata. Mišići vrata u stražnjem dijelu prvo se pretjerano umore, a zatim može doći do ukočenosti. Ako zanemarimo bol u vratu koja traje duži vremenski period i nastavimo s pretjeranim opterećenjem vratnih mišića tada govorimo o kroničnoj boli. Najučinkovitija prevencija je pravilno držanje. Glava mora biti uspravna, u ravnini s kralježnicom, a ramena opuštena.

U nekim je slučajevima kod vratobolje potrebno potražiti pomoć i savjet liječnika koji će nas uputiti na dodatnu dijagnostiku i liječenje.

Neki od simptoma za uzbunu su:

  • ukočen vrat s nemogućnošću dodirivanja prsa vratom
  • trnci i bol koja se širi od vrata prema ramenu i duž ruke prema prstima
  • promjena osjeta u rukama
  • oslabljen stisak šake (ispadanje predmeta iz ruku)
  • gubitak snage u rukama

Kako si pomoći?

Vrat je najgibljiviji dio kralježnice kojem su dopuštene kretnje u svim smjerovima. Funkcijski, vrat i podupire glavu. Zbog bolje gibljivosti u vratu, vrat u uspravnom položaju drže mišići, a ne koštani dio kralježnice kako je slučaj sa leđima. Ukoliko ne vježbamo, s vremenom, mišići koji drže vrat i glavu slabe.

Uz samu bol u vratu može se javiti i glavobolja, u tome slučaju potrebno je popiti tabletu protiv bolova. Pacijentima se preporučaju vježbe istezanja ,statičke i aktivne vježbe za vrat. Možete isprobati i terapiju toplim ili hladnim oblozima. Topli oblog opustit će bolni mišić dok se hladni oblog koristi kod bolova uzrokovanim upalom ili naoteknućem. Uz sve to preporuča se masaža i korištenje anatomskog jastuka.

Anatomski jastuk pruža vratu dodatnu potporu pa su mišići vrata opušteni. Anatomski jastuk vas prisiljava da spavate na boku ili leđima, a ne na trbuhu (kod spavanja na trbuhu vratna kralježnica je zarotirana).

Vježbe istezanja

Početni položaj za izvođenje svih vježbi je sjedeći na lopti sa nogama oslonjenim na podlogu. Glava je u uspravnom položaju i ramena opuštena (slika 1). Svaku od navedenih vježbi zadržavamo od 10-15 sekundi i ponavljamo dva do tri puta. Isteže se do osjećaja ugode, nikada ne treba forsirati istezanje da se osjeti nelagodna bol.

Ispreplesti ruke na zatilju te nagnuti glavu prema prsnom košu (slika 2)

Spojimi dlanove ispod brade i glavu naginjemo prema kralježnici (slika 3)

Glavu nagnuti u desnu stranu, uhom dodirnuti desno rame, pomažući si sa desnom rukom (slika 4) . Vježbu ponavljamo i u lijevu stranu.

Ruku staviti na lijevu stranu brade te okretati glavu u desno, pogled preko desnog ramena (slika 5) . Vježbu ponavljamo i u lijevu stranu.

Početni položaj

Slika 1. Početni položaj

Korak 2

Slika 2. Korak 2

Korak 3

Slika 3. Korak 3

Korak 4

Slika 4. Korak 4

Korak 5

Slika 5. Korak 5

Aktivne vježbe za vrat

Kod prve tri vježbe položaj je sjedeći sa nogama na podlozi, opuštenim rukama i uspravnom glavom. Svaka vježba se izvodi 10 puta. Bilo bi dobro da se sve vježbe rade polako bez naglih trzaja i pokreta.

Staviti dva prsta na bradu i uvlači bradu prema nazad, zatim vrati u početni položaj (slika 6).

Iduća vježba je kruženje glavom u jednu stranu, zatim u suprotnu stranu.

Podizati ramena prema gore zatim ih vrati u početni položaj (slika 7 ). Vježbe koje se još mogu raditi su da osoba povlaći ramena prema naprijed ili nazad.

Ova vježba se izvodi u stojećem položaju kružiti rukama prema naprijed i nazad

Vježba br. 2

Slika 6. Vježba br. 2

Vježba br. 3

Slika 7. Vježba br. 3

Preporuka

  • Napravite češće pauzu ukoliko vozite na dužim relacijama ili satima radite za računalom.
  • Podesite svoj stol i stolicu tako da monitor bude u visini očiju.
  • Koljena bi trebala biti lagano iznad nivoa kukova. Preporučuje se korištenje stolica sa naslonjačima za ruke.
  • Izbjegavajte držanje telefona između uha i ramena kada razgovarate.
  • Istežite se što češće

Ivona Andričević