12.02.2020.
Hokejaški čučanj
Hokejaški čučanj, ili konkretnijim rječnikom – čučanj šipkom u širokom uzručenju je osnovna i višezglobna vježba za razvoj mišića prednje strane natkoljenice i stražnjice.
Usudio bih se napisati da je ova varijanta čučnja najteža za izvođenje jer se opterećenje nalazi iznad glave, a ovisi o dužini gornjih ekstremiteta i kutu ramena u odnosu na šipku. Ovu vježbu ne bih preporučio rekreativcima početnicima, a iskusnijim rekreativcima bih preporučio sve varijante ove vježbe, ali bez dubokog čučnja.
Da bi vježbač mogao tehnički pravilno napraviti hokejaški čučanj, mora imati snažan i fleksibilan rameni obruč, snažne mišiće jezgre (core) i fleksibilan zglob kuka. Inače, ovaj čučanj je proizašao iz olimpijskog dizanja utega i to kao metodička vježba. Hokejaški čučanj gotovo je nezaobilazan u kondicijskoj pripremi sportaša, dok je u rekreativnim oblicima manje zastupljen.
Za pravilnu tehničku izvedbu potrebno je pravilno naučiti držati šipku. Postoji metodički put u kojem se umjesto šipke u rukama nalazi guma (pokušaj rastezanja tako da se dlanovi okreću prema van – unutrašnja rotacija nadlaktice) ili štap, odnosno potrebno je pravilno naučiti „zaključavanje“ lopatica. (slika 1 i 2). To je pokret u kojem se šipka nalazi iznad projekcije pete.
Širina hvata određuje se tako da se napravi pretklon trupom, a šipka se nalazi između donjeg dijela trbuha i natkoljenica. U tom položaju ruke moraju biti potpuno opružene. (slika 3)
Slike 4 i 4a pokazuju početni položaj, a slika 5 završni položaj.
Prilikom izvođenja vježbe, ruke cijelo vrijeme moraju biti potpuno opružene, a šipka u projekciji peta. Čučanj ovisno o amplitudi pokreta može biti duboki, paralelni i polučučanj.
Udisaj se izvodi tijekom popuštajuće (ekscentrične) faze pokreta, a izdisaj tijekom svladavajuće (koncentrične) faze pokreta.
Mišićne skupine koje sudjeluju u pokretu:
- Agonisti – m. quadriceps femoris
- Sinergisti – m. gluteus maximus, medius et minimus, m. adductor magnus, mišići stražnje strane natkoljenice
- Stabilizatori – m. erector spinae, m. trapezius, pregibači šake
Robert Milčić, prof. Kineziologije