Podizanje na prste

08.05.2019.

Podizanje na prste

Mišići stražnje strane potkoljenice su dosta često zapostavljeni u trenažnom procesu. Za jačinu, oblik i estetski dojam uz trening, ulogu ima i genetski faktor. Ali nažalost, rijetke su osobe i vježbači koji imaju lijepo građene listove u odnosu na ostatak tijela. Da bi „zeznuli“ genetiku, prvo ćemo se pozabaviti anatomijom listova pa tek onda trikovima za jačanje istih.

Podizanje na prste (slika 2) i različite varijante (položaji stopala i natkoljenice) izolirajuće su vježbe za razvoj mišića stražnje strane potkoljenice. U potkoljenici su mišići raspoređeni u prednjoj, lateralnoj i stražnjoj skupini. Tekst je primarno vezan za stražnju skupinu. Da bi bolje razumjeli funkciju stražnje strane potkoljenice, kratko ćemo ponoviti osnovne detalje vezane uz istu. Pogotovo one o kojima često slušamo u teretani.

Podizanje na prste

Slika 2. Podizanje na prste

Spomenut ćemo dva mišića koja su primarna za hipertrofiju, ali i estetski izgled stražnje strane potkoljenice. To su: m. gastrocnemius (medijalna i lateralna glava) i m. soleus. Oni zajedno čine troglavi gnjatni mišić m. triceps surae.

M. gastrocnemius je trbušasti mišić koji se sastoji od medijalne i lateralne glave. Polazišta mišića su na bedrenoj kosti, a hvatište je na Ahilovoj tetivi. Iz tog razloga vježbe za m. gastrocnemius izvode se u stojećem položaju s opruženim nogama u koljenom zglobu.

Što se više podignemo na prste, mišić će biti bolje aktiviran. Također je poželjno da se vježba izvodi stopalima na povišenju jer je mišić potrebno dovoljno istegnuti, ali i zadržati u toj poziciji! Za bolju aktivaciju medijalne (unutarnje) strane gastrocnemiusa, vježbe se izvode tako da se pete u stojećem položaju spoje, a prsti razmaknu (slika 3). Lateralna (vanjska) strana gastrocnemiusa aktivira se obrnutim načinom postavljanja stopala – pete van, prsti spojeni. (slika 4).

Spojene pete, razmaknuti prsti

Slika 3. Spojene pete, razmaknuti prsti

Spojeni prsti, razmaknute pete

Slika 4. Spojeni prsti, razmaknute pete

Medijalna glava m. gastrocnemiusa može se aktivirati i vježbom koja se zove magareće dizanje na trenažeru ili uz pomoć partnera. (slika 9)

Magareće dizanje

Slika 9. Magareće dizanje

Vježbe se mogu izvoditi i opružanjem stopala na trenažeru za nožni potisak. Prednji dio stopala postavlja se na platformu, a peta mora biti slobodna kako bi prošla ispod razine platforme i tako potpuno istegnula mišić. Slika 7 pokazuje početni položaj, a slika 8 završni.

Početni položaj

Slika 7. Početni položaj

Završni položaj

Slika 8. Završni položaj

Mišići koji se aktiviraju u stojećem položaju:

  • Agonisti – m. gastrocnemius
  • Sinergisti – m. soleus
  • Stabilizatori – m. erector spinae

Vježbe se mogu izvoditi na trenažeru, dvoručnim utegom, bučicama, na obje ili jednoj nozi. U vježbi „magareće“ dizanje, kao i na trenažeru za nožni potisak, nema značajnijih stabilizatora.

Udisaj se izvodi tijekom popuštajuće faze, a izdisaj tijekom svladavajuće faze. Na isti način se izvodi disanje i za vježbe mišića m. soleusa.

M. soleus je mišić koji se nalazi na donjem dijelu stražnje strane natkoljenice, a anatomski se nalazi dijelom ispod m. gastrocnemiusa. Polazište mu je na vrhu tibije i fibule (kosti potkoljenice), a hvatište na Ahilovoj tetivi. Da bi se pravilno aktivirao, položaj potkoljenice mora biti 90 stupnjeva. Prevedeno, vježbe se izvode u sjedećem položaju ili u čučnju. (slika 1). Iz tih razloga moguće je mišić izolirati.

Izvođenje vježbe u sjedećem položaju ili čučnju

Slika 1. Izvođenje vježbe u sjedećem položaju ili čučnju

Ovisno o mašti vježbača i rekvizita koji su na raspolaganju, u sjedećem položaju na natkoljenicu možemo staviti bilo koje opterećenje – dvoručni uteg, ploču utega, bučice...

Privlačenje stopala na Hackovu trenažeru je izolirajuća vježba za mišiće prednje strane natkoljenice. Vježba se izvodi podizanjem prednjeg dijela stopala.

Slika 5 pokazuje početni položaj, a slika 6 završni položaj.

Početni položaj

Slika 5. Početni položaj

Završni položaj

Slika 6. Završni položaj

Mišićne skupine koje sudjeluju u pokretu:

  • Agonisti – m. tibialis anterior
  • Sinergisti – nema ih
  • Stabilizatori – m. erector spinae

Kako pravilno raditi trening za listove?

Usudit ću se napisati da je trening za listove malo drugačiji u odnosu na ostale mišićne skupine. Bitno je vježbu izvoditi u velikom broju serija i s velikim brojem ponavljanja (pogotovo soleus). Primjerice 8 – 10 serija po 15 – 20 ponavljanja. Listovi su specifični po tome što je vrijeme oporavka puno manje u odnosu na ostale mišićne skupine (kao i mišići trbuha) i zato se treba pristupiti otprilike kao u prethodno navedenom primjeru. Preporučujem izvođenje ove mišićne skupine po metodi padajućih serija.

Za veću hipertrofiju listova, ali i za estetski dojam, bitno je raditi vježbe i za m. gastrocnemius i m. soleus. Ako izostavimo aktivaciju jednog od dva navedena mišića trening će biti površan, a rezultati će se samo prolongirati.

Robert Milčić, prof. Kineziologije